24. 9. Jaromír

Zítra: Zlata

Změna velikosti písma

Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Spolky v obci > SDH Květov

 

SDH Květov - Vůsí

 

 Jmenný seznam členů zásahové jednotky  

Černík Luboš - velitel jednotky

Stejskal Josef - velitel družstva 

Jirkovský Martin - strojník

Hadáček Jiří  - hasič

Češka Ladislav - hasič

Bočan Jaroslav - velitel družstva

Stejskal Milan - strojník

Velc Radek - hasič

Staněk Jiří jr. - hasič 

 Image.jpg

 Součastnost: 

Sbor dobrovolných hasičů vždy spolupracoval a spolupracuje s obcí i přes dnešní uspěchanou dobu členové sboru dobrovolných hasičů vyvíjí nadále aktivně svoji činnost na soutěžích,  brigádách , které jsou velkým přínosem  pro obec a  pořádání kulturních akcí jako jsou dětské dny, MDŽ a pod. 

 

 

 

 

Historie:

Od roku 1910 se o historii  sboru dobrovolných hasičů Květov můžeme dočíst v dochované pamětní knize, kterou začal psát pan Josef Domín.

založení sboru 001.jpg

Dne 6. ledna 1908  na  den svátku  Tří králů  byla svolána starostou obce  p. Janem Šáchou , obecní valná hromada a učiněno pojednání o zakoupení stříkačky a zařízení  hasičského sboru. Občané byli už poučeni ze  zkušeností z minulých let o nebezpečí, když v obci není hasičská stříkačka, neboť v minulých 5  letech po sobě jdoucích třikrát vypukl požár a způsobil mnoho škody. Společnými silami  zakoupili  hasičskou stříkačku a toho dne založili sbor hasičský. Činných členů se přihlásilo 22 a přispívajících 8. Starostou sboru zvolen jednoznačně pan  František Benda a velitelem Bedřich Kačírek. Náměstkem velitele zvolen všemi hlasy pan  Vincenc Vevera a jednatelem též všemi hlasy pan  Josef Domín a pokladníkem pan František Dvořák. Zaslali  stanovy ke schválení k zakoupení pro veškeré mužstvo výzbroj a plátěný šat z obecní pokladny. Dne 12.6.1909 rozhodl se sbor ač nebyl podporován obecním výborem světit stříkačku. Za pomoci všech členů činných byla postavena pěkná slavobrána a ověnčena stříkačka, kterou na sv. Jánu posvětil kaplan pan Josef Hroch, kmotrou stříkačky byla kněžna Wilhelmina ze Schwarzenbergů a matka pana doktora Korneta, župního starosty z Milevska. V roce 1911 sbor zasahoval u několika požárů v okolí Velké a Oseku. Hasičský spolek funkcionářů, jak se v roce 1932 sbor nazýval, tvořili: 

Starosta: Charvát Václav

Velitel: Pěchota Josef

Náměstek: Klinka Jan

Pokladník: Beran Josef

Jednatel: Benda Čeněk 

Členové: Drdek Václav, Kubeš Josef, Truc Rudolf 

 

V roce 1948 byla zakoupena motorová stříkačka PS-8 od Fy. Stratílek- Vysoké Mýto (strojník  - Vladimír Petřík)

V roce 1969 byla převodem získána motorová stříkačka PPS-12 (strojník - Jaroslav Kabát)

Velitelé sboru: Jiří Straka, Miloslav Vachuta, Karel Přibyl, František Dráb ml., Pavel Truc .

 

 

pamětní kniha 001[1].jpgúvod 001.jpg

foto1 001.jpg

Historie hasičského sboru Vůsí : 

Krok ku předu v ohledu osvětovém i vzhledem k majetku občanstva nastal v obci Vůsí založením sboru dobrovolných hasiců. Sbor byl ustanoven ve schůzi, konané dne 12.února r. 1923. Velitelem sboru zvolen Bartoloměj Vlna, jeho náměstkem František Vlna, jednatelem Josef Sláma, pokladníkem Frant. Kofroň, starostou Frant. Veselý, jeho náměstkem Josef Branžovský. Činnými členy se stali Frant. Branžovský, Frant. Heller, Franž. Šindelář, Petr Šot, Jan Sláma, Josef Veselý, Jan Hejna, Bedřich Sláma, Štěpán Šot, Bartoloměj Kolář, Václav Uhlíř, Josef Žižkovský st., Josef Žižkovský ml. (syn)Jan Hlavín.